Další důležitá věc při správném výběru je otěruvzdornost,
jedná se o normu, která upravuje odolnost glazovaného povrchu proti otěru. Je to velice důležitý parametr, který přímo ovlivňuje životnost dlažby. Stupně otěru jsou označovány římskými číslicemi I – V , kdy I je nejslabší a V nejlepší, označované slůvkem PEI.
Zkouška materiálu se provádí rotačním kovovým prstencem, který se otáčí na povrchu dlaždice a počítá se, kolik otáček prstence vydrží glazura bez poškození. Stupeň PEI V znamená, že materiál vydrží 12.000 otáček. Materiály na dolní hranici této skupiny jsou vhodné pro méně zatížené veřejné prostory, a nelze je použít např. pro podlahy s velkou frekvencí pohybu. Na běžné domácí koupelny a wc stačí otěr II až III (není třeba to zbatečně přehánět a dávat všude otěr V), ale pro vstupní prostory, nebo tam, kde se chodí v botech by měl být otěr minimálně IV. Otěr V už je určen pro velký provoz, tedy restaurace, administrativní budovy apod.
Pro extra zatěžované plochy se opět používají slinuté dlaždice, které jsou lepší než jakákoliv glazovaná dlažba.
Pokud budete chtít dlažbu, která neklouže, nemusí to být vždy tzv. protiskluz. Například na terasu se spíše hodí jen jemně zvlněná dlažba, která má na rozdíl od prostikluzných mnohem lepší čistitelnost. Tedy protiskluz používejme jen tam, kde je to nutné, tedy průmyslové kuchyně, nebo pro bosé nohy v bazénových prostorách. Tady opět doporučujeme konzultaci v nějakém koupelnovém studiu.
U Svitavy 1169/7
618 00 Brno - Černovice
Tel.: +420 548 211 284
E-mail: mbkeramika@mbkeramika.cz